x
Sepet
Marka Listesi
Yeni Ürünler
Sırala:
Sırala:

El ve Bilek Atelleri

El ve bileklerde meydana gelen çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı olmak üzere kullanılan el ve bilek atelleri oldukça faydalıdır.

El ve el bileğinde fazla sayıda kemik, eklem, tendon, bağ ve kas vardır. Ellerimiz günlük hayatta sayısız fonksiyon gerçekleştirerek bize yardım ederler. El yapısı son derece karmaşık anatomik oluşumlardır. Elelr karmaşık fonksiyonları ile adeta beynimizin uzantısı gibidir. Ellerimiz bu fonksiyonları yaparken çokça travmaya ve tekrarlayan hareketlere maruz kalırlar. El bileğinde sıkça rastlanan hastalıklar, tendinitler, sinir sıkışma sendromları ve dejeneratif ve iltihaplı romatizmal hastalıklardır. Sistematik romatizmal hastalıklar da neden olabilmektedir.

El ve el bileğini direkt olarak etkileyen rahatsızlıklar:

Osteoartroz (Kireçlenme), De Quervain hastalığı, Karpal tünel sendromu, El bileğinde ulnar sinir kompresyonu, Tetik parmak, Dupuytren kontraktürü, Sudeck atrofisi, Raynaud hastalığı, Artritler. Romatoid artrit, psöriatik artrit, ankilozan spondilit, Hipertrofik osteoartropati, Gangliyon kistleri, Travma ellerde el bileklerinde ağrılara neden olmaktadır.

Karpal Tünel Sendromu en sık rastlanan durumlardandır. Tanımlamak gerekirse ellerde en büyük sinir merkezi olan median sinir, parmaklara doğru seyri sırasında el bileği seviyesinde karpal tünel adı ile bilinen anatomik yapı içerisinde yüksek basınca maruz kalabilmektedir. Bu basınçta sağlıklı insanlarda el ve bilek hareketleri ile en fazla 30 mmHG'ya çıkarken karpal sendromlu kişilerde 110 mmHg'ye çıkmaktadır. Yüksek olan bu basınç zamanla parmakların hissinde ve başparmak hareketlerinde azalmaya ve hatta kayba neden olabilmektedir. Bu noktada da el ve bilek atelleri tedaviye destek amaçlı olarak kullanılabilir.

Tetik Parmak, parmak hareketleri sırasında parmakların takılması ve parmaklarda ağrı hissi yaratan duruma verilen isimdir. Hastanın parmağında ani kitlenmeler görülür ve kitlenen parmak düzleştirmek oldukça zor bir işlemdir. Bu rahatsızlıkta da el ve bilek atelleri kullanılmaktadır.

Anlaşıldığı üzere el ve bileği doğrudan etkileyen tüm hastalıkları destek edecek tedavi yöntemleri arasında olan el ve bilek atelleri ile sağlığınıza kavuşmanız daha da kolay olacaktır. Sizde el ve bilek atelleri için bizlere ulaşabilirsiniz.

Devamını Göster

Yukarı Çık
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.